Akan Su Projesi İle Dalaman’da Kör Kediler Rahatça Su İçebilecek

Dalaman’da sokak hayvanları rehabilitasyon merkezine kurulan kedi evinde kör kedilerin rahatça su içebilmelerine imkan sağlamak için “akan su” projesi yapıldı.

Kör kediler rahatça su içebilecek
Bülüşlü mevkisindeki sokak hayvanları rehabilitasyon merkezinde kurulan kedi evi, genişliği ve ayrıntılarıyla dikkati çekiyor. Kedi evinde yapılan “akan su” projesiyle kör kediler, sesine yönelerek rahlatça su içebiliyor.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) il temsilcisi ve rehabilitasyon merkezi sorumlusu Türkan Dağdelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kedi evinde yaklaşık 170 kedinin yaşadığını, çoğunun engelli olduğunu söyledi.

Kedi evinde çok sayıda kör kedinin de bulunduğunu belirten Dağdelen, “Bunların dışında ayağı olmayan, tek gözlü ve sağır olanlar var. Akan su projesini kör kediler için yaptık. Onlar ne yazık ki su bulmakta zorlanıyor. Her köşeye koysak da kör kediler engelinden dolayı suyu bulamıyor. Bu nedenle böyle bir proje düşündük. Böylece kör kediler sesine yönelerek suyunu içebiliyor” dedi.

Dağdelen, projenin HAYTAP tarafından örnek proje seçildiğini, kedi evinin genişliği ve ayrıntıları bakımından Türkiye’nin alanında belki de tek kedi evi olduğunu kaydetti.

Projenin hayata geçmesinde Ortaca Belediyesinin büyük katkıları olduğunu ifade eden Dağdelen, şöyle konuştu:

“Bunun için belediyeye çok teşekkür ederim. Umarım diğer belediyeler de bu gibi mekanlar yapar. Çünkü birçok yerde kediler küçücük, kümes gibi yerlere tıkılıyor. Ne yazık ki birçok barınağın gönüllüsü de yok. Oralarda hayvancıklar pislik içinde yaşamlarını sürdürüyor. Oysa böyle bir yeri yapmak çok maliyetli değil, rahatlıkla yapılabilir.”

http://www.cnnturk.com/2013/yasam/diger/09/26/kor.kediler.rahatca.su.icebilecek/724881.0/